Správna starostlivosť o oblečenie. Ako na to? - pigis.sk
  • tisíce kúskov len pre teba. Hľadaj a vyberaj! Idem na to!​
volha-flaxeco-gkpli06ux-i-unsplash-scaled-1

Správna starostlivosť o oblečenie. Ako na to?

Pokiaľ ste si prečítali naše predchádzajúce články o správnom výbere oblečenia, teraz je čas naučiť sa, ako sa správne o svoje oblečenie starať tak, aby vám vydržalo čo najdlhšie.

  • Triedenie 🙂

Pred praním je potrebné prádlo určené na pranie roztriediť podľa farby, ale aj podľa maximálnej vhodnej teploty na pranie. Dôležité je tiež dbať na to, aby sme neprali jemné látky s oblečením so zipsami, veľkými gombíkmi, suchým zipsom alebo iným prvkami, ktoré môžu jemné oblečenie či potlače na oblečení poškodiť. Triedime aj podľa stupňa znečistenia. 

  • Prevráťte oblečenie naruby

Výhodou prania prevráteného oblečenia je ochrana tkanín, ochrana farby, prevencia pred odieraním na nežiadúcich miestach. Navyše, pot, pachy, ako aj odumreté časti kože sa tak z oblečenia ľahšie  odstránia.   

  • Prášok – menej je viac!

Odborníci radia, že nám na vypratie stačí polovičná dávka pracieho prostriedku. Silnejšia koncentrácia prášku spôsobuje rýchlejšie opotrebenie tkaniny, ničia sa tak aj pozitívne vlastnosti samotnej látky. Pokiaľ sa tak stane, vaše obľúbené tričko môže v dôsledku nadmerného množstva prášku začať aj po opratí predčasne zapáchať. Ak sa vám zdá polovica práčku naozaj primálo, dávku môžete pri ďalšom praní zvýšiť a nastaviť si dávkovanie tak, aby pranie malo efekt, bez zbytočného poškodzovania tkaniny. 

  • S teplotou opatrne

Vyššia teplota znamená vyššie opotrebenie vlákien oblečenia. Niektorí odporúčajú pranie za studena napriek tomu, že na etikete výrobca odporúča teplotu vyššiu. 

  • Jemné pranie nie je naškodu. Doslova 🙂

Tak, ako pri vysokej teplote, aj pri intenzite prania je to podobné. Silný program je určený pre veľmi znečistené prádlo, nie pre bežné znečistenie. Nebojte sa jemnejšieho programu, vyskúšajte a uvidíte.

Kombinácia horúcej vody, silného programu a veľkého množstva prášku ničia váš odev.

  • Sušenie

Pri sušení v sušičke je minimálne dobré dodržiavať pokyny výrobcu – je prádlo určené na sušenie v sušičke? Ak áno, vždy je lepšie použiť nižšie teploty, než tie najvyššie, nakoľko náhla vysoká teplota ničí vlákna a farby odevu. Navyše, teplota zvyšuje intenzitu pachu odevu. V prípade, že sa už zápach na odeve objavil v dôsledku zlého prania, je možné že po sušení sa zvýrazní.  

  • Žehlenie

Opäť, treba dodržiavať pokyny výrobcu, prípadne si na žehličke nastaviť  teplotu žehlenia v závislosti od daného materiálu. Jemnejším materiálom, prípadne látkam zo zmesi materiálov  škodí vysoká teplota.  Začnite s jemnou teplotou a keď vidíte, že s ňou látku neviete vyžehliť, jemne ju zvyšujte a pomáhajte si kropením alebo naparovaním.

Kropenie látky chráni tkaninu pred zničením. Ideálne je žehliť látku, ktorá je po praní ešte mierne vlhká.

Tmavé látky žehlite cez vlhkú látku (ideálne) bavlnenú plienku. Vyhnete sa lesklým miestam.

Tričká s potlačou vždy žehlíme obrátené naruby a potlačenú časť žehlíme s čo najmenšou teplotou. Je lepšie viac pritlačiť, než potlač pripáliť alebo rozpustiť farby.

Látky z polyesteru žehlíme kým je ešte vlhké a pri nižšej teplote. Ak sú suché, použijeme rozprašovač. Vyhnite sa však naparovaniu – para a vysoká teplota môžu na polyesteri zanechať plastický lesklý film.

  • Uloženie

Budete prekvapení, ale rovnomerne poskladané a ožehlené tričká sú lepšou voľbou než ich zavesenie na vešiak. Gravitácia, aj keď pomaly, ale isto ťahá tkaninu k zemi.

  • Ochrana pred škodcami

Hoci sa o oblečenie dobre staráme, niekedy ich poškodí iný “faktor”. Lapač na mole uchráni vaše oblečenie pred škodcami a pred trvalým znehodnotením. Oblečenie so zašitými dierkami už predsa len nie je to pravé na nosenie.

 

Photo: Photo by Tina Bosse and Marcos Ramírez on Unsplash

Odporúčané články

preloader